Vanhemmat työntekijät

Kuvituskuva: vanhempi työntekijä

Osataanko Suomessa hyödyntää konkareiden työpanosta?

Suomen työväestö vanhenee vauhdilla. Ilahduttava suuntaus on, että konkarit ovat aiempaa terveempiä, työkykyisempiä ja halukkaampia jatkamaan työuraansa pidempään.  

Jotta työuria saadaan pidennettyä riittävästi, ongelmiakin riittää edelleen ratkottavaksi. Ikäsyrjintää esiintyy erityisesti työnhakutilanteissa. Yli 55-vuotiaille työntekijöille kasaantuu hoivavastuuta läheisistä. Myös yhteiskunnallinen ilmapiiri vähättelee usein konkareiden työpanosta ja osaamista.  

Työpaikoilla kannattaa ryhtyä toimiin, jotta omat työntekijät haluavat, voivat ja jaksavat jatkaa töissä mahdollisimman pitkään. Ratkaisuja löytyy Työterveyslaitoksen tutkimuksista, joista kuullaan lisää Työpuntari-tilaisuudessa perjantaina 27.10.2023 klo 10–11.30. Osallistua voi Helsingin kaupungintalon Tapahtumatorilla tai Yle Areenassa.  

Tervetuloa puntaroimaan, millaisena näet konkareiden mahdollisuudet työelämässä! 

Työpuntarin kyselyssä nyt

Työvoimapula ja konkarit

Näin Suomi puntaroi

Konkarit ja työvoimapula – uhka vai mahdollisuus?