Toksikologian osaamisverkosto aloittaa toimintansa

Toksikologian verkosto vahvistaa kansallista varautumista kemiallisten uhkien hallintaan. Verkosto on avoin toksikologian toimijoille Suomessa. Toksikologinen osaaminen on kriittistä kemiallisiin päästöihin liittyvien terveys- ja ympäristöriskien hallinnassa ja suuronnettomuuksiin varautumisessa – myös työhön liittyvä kemiallinen altistuminen vaatii huomiota.
kuvituskuva
Tiina Santonen
Tiina Santonen
tutkimusprofessori

Toksikologian osaamisverkosto on aloittanut toimintansa vuoden 2026 alussa. Verkosto vahvistaa kansallista varautumista kemiallisten uhkien hallintaan. Sen jäseniksi pyritään saamaan toksikologian alan toimijoita koko Suomesta.  

Verkoston toiminta rahoitetaan hallituksen Itäisen Suomen ohjelmasta, joka edistää alueen osaamisen kehittämistä ja työvoiman saatavuutta sekä kansallista valmiutta ja varautumista. Toimintaa koordinoi Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL). Lisäksi rahoitusta saa Työterveyslaitos, joka on vastuussa kemiallisten uhkien osaamiskeskuksesta (C-OSK).  

Mukana verkostossa ovat myös Itä-Suomen yliopisto, jossa toimii toksikologian koulutusohjelma, sekä Kokonaisturvallisuuden osaamiskeskuksen valmisteluhanke Kuopiosta.  

Työhön liittyvä kemikaalialtistuminen edellyttää vahvaa toksikologista osaamista  

Osaamisverkoston toiminnan ensimmäisiä painopisteitä ovat alan toimijoiden verkostoituminen, toksikologien ammattitaidon lisääminen erityisesti vaativassa haitta-aineiden riskinarvioinnissa sekä kemiallisten uhkien osaamiskeskuksen toiminnan tukeminen toksikologian osaamisen osalta.

– On tärkeää vahvistaa kansallisesti toksikologian ja riskinarvioinnin osaamista ja yhteistyötä. Näin pystymme vastaamaan myös haastavampiin toksikologisiin kysymyksiin esimerkiksi kemikaalien käytöstä Suomen teollisuudessa, joita voi nousta, kun kehitetään uusia vihreitä teknologioita tai kiertotalouden ratkaisuja, sanoo tutkimusprofessori Tiina Santonen Työterveyslaitoksesta.  

Työpaikoilla täytyy huomioida monet kemiallista altistumista aiheuttavat työmenetelmät ja -prosessit.

– Usein mediassa nousee esille huolta kuluttajien altistumisesta kemikaaleille, mutta monesti työntekijät saattavat altistua huomattavasti korkeammille pitoisuuksille haitallisia kemikaaleja. Tästä syystä on erityisen tärkeää, että meillä on vahvaa toksikologista osaamista työhön liittyvästä kemikaalialtistumisesta ja siitä mahdollisesti aiheutuvista terveyshaitoista, Santonen sanoo.

Mahdollisia osallistujia verkoston toimintaan kontaktoidaan aktiivisesti alkuvuoden aikana, mutta yhteistyöstä kiinnostuneet tahot voivat myös itse ottaa yhteyttä verkoston koordinaattoriin.

Tutustu  

Lisätiedot

  • Tutkimusprofessori Tiina Santonen, TTL, p. 030 4742666, tiina.santonen [at] ttl.fi
  • Verkoston koordinaattori: erikoistutkija, koordinaattori Kati Huttunen, THL, p. 029 524 8192, kati.huttunen [at] thl.fi 

Jaa sisältö somessa!