Suojainasiantuntijakoulutus antoi vankan perustan uralle suojainten parissa
ASIAKASTARINA | KOULUTUKSET
Antti Hyttinen on työskennellyt henkilönsuojainten parissa jo 20 vuotta. Matka on kulkenut kuulosuojaimista putoamissuojaimiin, valmistajayhtiöistä asiantuntijaorganisaatioon ja nyt myös putoamissuojainten kouluttajaksi.
Kun tekee töitä henkilönsuojainten kanssa, tekee aina töitä ihmisille
Heti uransa alkuvaiheessa Hyttinen osallistui Työterveyslaitoksen suojainasiantuntijakoulutukseen.
– Se oli minulle ihan päivänselvää. Halusin ymmärtää suojaimet mahdollisimman syvällisesti. Koulutus antoi ymmärryksen siitä, miksi asioita tehdään tietyllä tavalla. Koulutuksen oppien avulla pystyin perustelemaan ratkaisut ja käymään asiakkaideni kanssa keskustelua työn riskeistä ja turvallisuudesta, Hyttinen muistelee.
Koulutus loi kestävän pohjan turvallisuusajattelulle ja loi kokonaiskuvan siitä, miten suojaimet kytkeytyvät työmenetelmiin, riskeihin ja käyttäjien arkeen.
– Kun tekee töitä henkilönsuojainten kanssa, tekee aina töitä ihmisille. Se on ollut koko urani perusta.
Jos minä saan jonkun työpäivästä tehtyä pikkaisen paremman sinä päivänä, niin se motivoi minua tosi paljon. Tää homma on niin kivaa, kun tietää, että tätä tekee ihmisille. –Antti Hyttinen
Ajantasaista ja luotettavaa tietoa
Nykyisin Hyttinen työskentelee Kärnä Oy:ssä, jonka erityisalaa on korkeanpaikantyöskentely ja putoamissuojaimet. Viime vuosina Hyttinen on ollut mukana Työterveyslaitoksen koulutuksissa asiantuntijaroolissa, putoamissuojainten määräaikaistarkastuksiin liittyvissä koulutuksissa.
Hänen mukaansa järjestelmällinen koulutus on ollut keskeinen tekijä suojainalan ja koko työturvallisuusalan kehittymisessä.
–Suojainala kehittyy jatkuvasti ja suojainten vaatimukset muuttuvat. On tärkeää jakaa alalle ajantasaista, luotettavaa tietoa. Työterveyslaitoksella on todella merkittävä rooli koko alan osaamisen kehittämisessä.
Hän korostaa myös käyttäjän vastuuta turvallisuudesta.
– Lainsäädäntö ja työnantajan vastuu ovat tärkeitä, mutta lopulta suurin muutos tapahtuu käyttäjätasolla – siinä, että suojaimet ja oikeat työmenetelmät otetaan vakavasti, Hyttinen päättää.
Lisätiedot