Työsuojelupäällikkökurssi TSPK® kirkasti Servican työsuojelun tilannekuvaa

Miika Aholainen lähti Työterveyslaitoksen Työsuojelupäällikkökurssi TSPK®:lle syventääkseen osaamistaan. Kurssi ylitti odotukset.
Miika Aholainen Servica

ASIAKASTARINA | KOULUTUKSET

Kun Servica Oy:n työsuojelupäällikkö Miika Aholainen törmäsi sosiaalisessa mediassa keskusteluun Työterveyslaitoksen Työsuojelupäällikkökurssista, hän tunnisti etsimänsä mahdollisuuden. Hän oli jo pitkään työskennellyt turvallisuusalalla ja erilaisissa asiantuntijatehtävissä, mutta tiedonjano oli yhä kova.

"Olen valmistunut ammattikorkeakoulusta riskienhallinta ja turvallisuusjohtaminen -koulutusohjelmasta, ja suorittanut aiheesta myös ylemmän amk-tutkinnon. Kaipasin  kuitenkin laadukasta täsmäkoulutusta työsuojelusta ja työturvallisuudesta”, Miika kertoo. 

"Tuttavani oli suorittanut Työterveyslaitoksen Työsuojelupäällikkökurssin ja jakoi siitä  kokemuksiaan somessa. Kurssin sisältö vaikutti minusta todella pätevältä. Lisäksi ajattelin, että pääsen vaihtamaan ajatuksia kollegojen kanssa ympäri Suomea ja kuulemaan, miten jotakin haastetta on lähdetty ratkaisemaan muualla."

Tehotiimi tukena muutosten keskellä

Pohjois-Savon alueella  toimiva Servica  Oy tuottaa monipalvelua muun muassa Kuopion kaupungille ja Pohjois-Savon hyvinvointialueelle. Yrityksen 1750  työntekijää työskentelee   muun muassa laitoshuollossa, ruokapalveluissa, teknisissä palveluissa, välinehuollossa sekä kuljetus- ja varastopalveluissa. Hyvinvointialueiden ja kuntien talouden tasapainottamisen haasteet   vaikuttavat yrityksen toimintaympäristöön. Samalla työntekijöiden sairauspoissaolot huolestuttavat ja esihenkilöiden kuormittuminen vaatii huomiota. 

"Meidän tehotiimimme työskentelee aktiivisesti työsuojelu- ja työhyvinvointiasioiden kehittämiseksi. Minun lisäkseni meidän organisaatiossamme näitä asioita edistävät työhyvinvointiasiantuntija, työkykykoordinaattori ja kaksi päätoimista työsuojeluvaltuutettua", Miika kuvailee.

TSPK® kirkasti oman organisaation tilanteen

Tampereella syksyllä 2024 alkanut Työsuojelupäällikkökurssi ylitti Miikan odotukset. Hän oli lähtenyt syventämään osaamistaan tietyillä aihealueilla, mutta sai paljon muutakin.

"Parasta oli, että oman yrityksen tilanne kirkastui työsuojelun osalta. Tunnistin selkeitä kehityskohteita, asioita, jotka ovat meillä suhteellisen helpoilla toimenpiteillä parannettavissa. Vastaavasti joissakin kysymyksissä huomasin, että teemme jo itse asiassa melko hyvää työtä."

Erityisesti kurssi vahvisti Miikan käsitystä siitä, että työsuojelun on oltava vahvasti läsnä arjessa – eikä se vaadi suurensuuria temppuja.

"Työsuojeluasiat ovat normaaleja arjen työhön liittyviä asioita, eivät mitään erillisiä kysymyksiä. Johdon pitää haluta muutosta, ja sitten tarvitaan ihan normaalia johtamista, läsnäoloa, ohjeistamista ja kouluttamista. Meidän toimialallamme pääsee jo pitkälle hyvin yksinkertaisilla asioilla."

Laadukkaita asiantuntijaluentoja ja vertaistukea kollegoilta 

Kurssin sisältö oli juuri sitä, mitä Miika kaipasi. Vierailijaluennoitsijoina oli muun muassa työoikeuden asianajajia, työterveyshuollon erikoislääkäreitä ja urakoitsijoiden asiantuntijoita.

"Itselläni ei ole oikeustieteen tutkintoa, joten se, että puhtaasti työturvallisuuskysymyksiin erikoistunut asianajaja luennoi, on hyvin arvokasta oppia. Pääsimme oikeasti oppimaan parhailta asiantuntijoilta, joiden kanssa ei tavallisessa työarjessa pääse juttusille."

Yhtä tärkeää oli vertaistuki. Kurssilla oli mukana työsuojelu- ja työturvallisuuspäälliköitä sekä työturvallisuuden asiantuntijoita eri yrityksistä. Osa heistä oli täysin uusia alalla, toisilla oli vuosien kokemus takana.

"Kurssi soveltuu oikein hyvin myös sellaisille, joilla ei ole laajaa kokemusta työsuojelusta. Kurssilla oli henkilöitä, joille työsuojelu oli aiheena täysin uusi, ja he pärjäsivät oikein hyvin. Toisaalta me kokeneemmat saimme paljon syventävää tietoa omaan työhömme."

Kurssi päättyi keväällä 2025, mutta kurssilla syntynyt verkosto jakaa yhä ajatuksia, kysyy neuvoja ja vaihtaa hyviä käytänteitä. Miikan mukaan kaikki ymmärtävät, että jokaisella on omat haasteensa, eikä kaikkea kannata keksiä itse.

"Olen voinut esittää kysymyksiä tulevista haasteista ja kehityskohteista. On helppo kysyä, kun on tavannut samat ihmiset useaan otteeseen ja keskustellut näistä asioista kurssilla. Usein aika monella on jotain annettavaa, ja he voivat kertoa, miten heillä asia on ratkaistu."

"Työsuojelussa ja työturvallisuudessa on hienoa se, että jo ihan lainsäädäntökin ohjaa avoimuuteen. Tapaturmia tutkitaan ja niistä jaetaan tietoa, jotta päästään käsiksi juurisyihin ja korjataan tilanne. Se on todella hyvä lähtökohta – ja juuri siksi verkostoituminen ja kokemusten jakaminen on niin arvokasta."

Kehittämistyönä syntyi työväline esihenkilöiden avuksi

Servica on sitoutunut työturvallisuuskulttuurin kehittämiseen ja tapaturmien ennaltaehkäisyyn, ja yritys on myös Nolla tapaturmaa -foorumin  jäsen. Työturvallisuutta johdetaan ja kehitetään tietoon perustuen. 

”Saamme järjestelmistämme paljon työturvallisuuteen liittyvää tietoa. Seuraamme esimerkiksi turvallisuushavaintoja, läheltä piti -tilanteita ja tapaturmia.”

Työkykyjohtamisen järjestelmä sekä riskienhallinta ja turvallisuusohjelmisto olivat tiedonlähteenä, kun Miika pohti esihenkilönsä kanssa  kurssin osana tehtävän henkilökohtaisen kehittämistyön teemaa. Aiheeksi valikoitui työntekijöiden yksilöllisen tapaturmariskin arviointi. 

"Meillä on melkein joka viides työntekijä eläköitymässä seuraavan viiden vuoden aikana. Huomasimme tilastoja tarkastellessamme, että etenkin vakavia tapaturmia sattuu pääsääntöisesti yli 55-vuotiaille työntekijöille. Halusimme tämän kehittämisprojektin avulla varmistaa, että työntekijät pääsevät meiltä turvallisesti ja terveenä eläkkeelle."

Miika loi esihenkilöiden käyttöön arviointityökalun, jolla he voivat käydä varhaisen tuen keskusteluja työntekijöiden kanssa ja arvioida tämän yksilöllistä tapaturmariskiä. Arvioinnin pohjalta tehdään systemaattisesti toimenpiteitä, joilla pyritään välttämään erityisesti vakavia tapaturmia. Työkalu on yhä pilotointivaiheessa, mutta se on jo muuttanut kulttuuria: asioista keskustellaan avoimemmin, ja muutokset otetaan vastaan positiivisemmin.

"Olen saanut työkalusta hyvää palautetta. Vaikka aihe voi olla arka, työntekijät ovat ottaneet sen hyvin vastaan. On kehuttu, että vihdoinkin joku kysyy näitä asioita tai vihdoinkin tämä asia otetaan puheeksi."

Joustavasti työn ohessa

Kurssi kesti reilu puoli vuotta, ja lähitapaamisia oli kuukauden tai kahden välein. Miikan mielestä rytmi sopi erinomaisesti täyspäiväisen työn oheen.

"Hyvin intensiivinen koulutus siinä mielessä, että koko ajan tapahtui, vaikka lähitapaamisia olikin harvakseltaan. Pidin rytmistä. Löysin hyviä liittymäkohtia omaan työhöni, ja aina kun kurssilla käsiteltiin jotain aihetta, pystyin soveltamaan oppimaani välittömästi käytäntöön. TSPK on kokonaisvaltainen osaamis- ja tietopaketti."

Kattava ja kokonaisvaltainen koulutus

"Kurssi on loistava sellaiselle, joka kaipaa oikeasti laadukasta tietoa, oli omalla työsuojelu- ja työturvallisuusurallaan missä vaiheessa tahansa. Reilun puolen vuoden aikana saat hyvin kattavan ja kokonaisvaltaisen koulutuksen."

Miikalle Työsuojelupäällikkökurssi antoi paljon: syvempää ymmärrystä, käytännön työkaluja, kirkastuneen kuvan oman organisaation tilanteesta ja verkoston, johon voi tukeutua.

Kolme asiaa Työterveyslaitoksesta – Miika Aholainen

  1. Asiantunteva
    ”Työterveyslaitos on luotettava asiantuntija, jolta saan paljon työhöni liittyvää tietoa.”
  2. Laadukas 
    ”Kurssin sisältö oli laadukasta ja luennoitsijat alansa huippuja.”
  3. Saavutettavissa
    ”Kurssilla oli käytössä monenlaisia oppimismenetelmiä: lähitapaamisia, itsenäisesti suoritettavia tehtäviä ja ryhmätehtäviä. Kokonaisuuden laajuuteen nähden kurssi oli myös kustannuksiltaan ihan hallittavissa, ja siksi varmasti monille ihan mahdollinen osallistua.”

Tututustu seuraaviin Työsuojelupäällikkökursseihin:

Lisätiedot

Henkilökuva Mika Liuhamo

Mika Liuhamo

tuotepäällikkö
Sähköpostiosoite
mika.liuhamo [at] ttl.fi
Puhelin
+358 30 474 8620

Avainsanat

Jaa sisältö somessa!