Tutkimus: Edelläkävijäyritykset hyödyntävät ulkopuolista osaamista lähes kaksi kertaa muita useammin

Digitaalisen teknologian ja ekologisen kestävyyden taitava yhdistäminen voi tuoda yrityksille kilpailuetua. Työterveyslaitoksen kysely tarjoaa uutta tietoa siitä, mikä erottaa digivihreän siirtymän edelläkävijäyritykset muista: ne kehittävät toimintaansa laajemmissa verkostoissa ja ennakoivat toimintaympäristön muutoksia aktiivisemmin.
Viisi henkilöä seisoo valkotaulun edessä asettelemassa post it -lappuja.
Henkilökuva Tuomo Alasoini
Tuomo Alasoini
tutkimusprofessori
Henkilökuva Arja Ala-Laurinaho.
Arja Ala-Laurinaho
tutkimuspäällikkö

Työterveyslaitoksen tutkimus tuo uutta yritystason tietoa siitä, miten suomalaiset yritykset käyttävät digitaalista teknologiaa ekologisen kestävyyden edistämiseen ja miten ne ottavat huomioon digitaalisen teknologian ympäristövaikutukset. Tulokset auttavat ymmärtämään, millaiset toimintatavat voivat edistää digivihreää siirtymää yrityksissä.

– Vihreä siirtymä tarvitsee yritysten innovaatioita ja investointeja. Yrityksille voi samalla syntyä merkittävää kilpailuetua, jos ne osaavat yhdistää digitaalista teknologiaa ja ekologista kestävyyttä taitavasti, sanoo Työterveyslaitoksen tutkimusprofessori Tuomo Alasoini.

Digivihreä siirtymä ja työ -kyselyyn vastasi 1691 vähintään 10 henkeä työllistävää yritystä. Niistä 548 luokiteltiin digivihreän siirtymän edelläkävijöiksi eli yrityksiksi, joissa digitaalinen teknologia ja ekologinen kestävyys kytkeytyivät vahvimmin yhteen. 

Yrityksen oma osaaminen ei aina riitä muutokseen

Selvin edelläkävijäyrityksiä muista erottava tekijä oli monipuolisempi verkostoituminen kehittämisessä. Edelläkävijöistä 44 prosenttia oli monipuolisesti verkostoituneita, kun muista yrityksistä osuus oli 23 prosenttia.

Kyselyssä verkostoitumisella tarkoitettiin sitä, että yritys oli hyödyntänyt muiden toimijoiden asiantuntemusta oman toimintansa kehittämisessä viimeisen kahden vuoden aikana. Näitä toimijoita olivat esimerkiksi toimialan muut yritykset, oman arvo- tai tuotantoketjun yritykset, konsultit, yliopistot, korkeakoulut, oppilaitokset, viranomaiset ja järjestöt.

– Kun yritys kehittää teknologiaa, arvioi ympäristövaikutuksia tai uudistaa tuotteita, palveluja ja työn tekemisen tapoja, se voi tarvita kumppaneita oman organisaationsa ulkopuolelta. Edelläkävijäyritysten verkostoituminen kertoo, että ne hakevat aktiivisesti osaamista myös muualta, Alasoini sanoo.

Edelläkävijät ennakoivat tulevaa muita aktiivisemmin

Edelläkävijäyritykset tekivät ennakointityötä selvästi muita yrityksiä useammin. Ennakointityöllä tarkoitettiin kyselyssä sitä, että yritys arvioi, miltä sen toiminta ja toimintaympäristö voivat näyttää muutaman vuoden kuluttua.

Tutkimuksen mukaan edelläkävijäyrityksistä vain 5 prosenttia ei tehnyt ennakointityötä lainkaan tai juuri koskaan. Muissa yrityksissä osuus oli 23 prosenttia eli yli neljä kertaa suurempi.

Yritysten välillä oli eroja myös siinä, ketkä osallistuivat ennakointityöhön. Edelläkävijäyrityksissä ennakointiin osallistuivat usein laajasti myös esihenkilöt. Muissa yrityksissä ennakointi jäi useammin omistajille tai ylimmälle johdolle.

Henkilöstön laaja osallistuminen oli silti harvinaista myös edelläkävijäyrityksissä. Edelläkävijöistä 20 prosentissa myös henkilöstö osallistui ennakointityöhön laajasti. Muissa yrityksissä osuus oli 9 prosenttia.

– Työn arjen näkökulma on tärkeä, kun yritys ottaa käyttöön uutta teknologiaa tai muuttaa toimintaansa ekologisesti kestävämmäksi. Henkilöstö tunnistaa usein varhain, mikä työssä toimii, mikä hidastaa tekemistä ja millaista osaamista muutos vaatii, sanoo Työterveyslaitoksen tutkimuspäällikkö Arja Ala-Laurinaho.

Lue lisää tutkimuksesta

  • Tutustu tutkimusraporttiin Julkarissa: Digisiirtymä ja vihreä siirtymä: yhdessä, vuorovaikutuksessa, osallistavasti?
  • Työterveyslaitoksen ja Tilastokeskuksen vuonna 2025 toteuttamaan Digivihreä siirtymä ja työ -yrityskyselyyn vastasi 1691 vähintään 10 henkeä työllistävää yritystä.
  • Kyselyssä tarkasteltiin yritysten digitaalisen teknologian käyttöä, ekologisen kestävyyden huomioimista, verkostoitumista, ennakointityötä sekä henkilöstön osallistumista ennakointiin ja kehittämiseen.
  • Digivihreän siirtymän edelläkävijöitä löytyi kaikenkokoisista yrityksistä ja kaikilta toimialoilta. Suhteellisesti eniten niitä oli sähkö-, kaasu-, lämpö- ja vesihuollossa sekä ammatillisissa, tieteellisissä ja teknisissä palveluissa.
  • Tutkimuksen hankesivu: Digivihreän siirtymän ymmärtäminen ja tukeminen osana työhyvinvointia

Lisätiedot

  • Tuomo Alasoini, tutkimusprofessori, Työterveyslaitos, tuomo.alasoini [at] ttl.fi (tuomo[dot]alasoini[at]ttl[dot]fi), +358 50 564 6140
  • Arja Ala-Laurinaho, tutkimuspäällikkö, Työterveyslaitos, arja.ala-laurinaho [at] ttl.fi (arja[dot]ala-laurinaho[at]ttl[dot]fi), +358 40 562 0906

Jaa sisältö somessa!